High School Sports

All-Middle Georgia girls basketball team

Player of the Year: Nausia Woolfolk, Peach County

Coach of the Year: Nicki Miranda, Veterans

First Team

Kya Cochran, Veterans, Sr., 5-0, G

Returning third-teamer; Region 2-AAAA POY; 10 ppg, 3.1 rpg, 4.1 apg, 2.5 spg; led Warhawks to consecutive Final Fours; three-year starter.

Le’Andrea Gillis, Treutlen, Soph., 5-9, G

Passed 1,000 points last season; 22.5 ppg, 8.3 rpg, 2.7 bspg, 2.2 spg; 5 30-point games, two-time Region 3-A POY.

Le’Terria Mathis, Warner Robins, Jr., 5-9, G

Returning honorable mention; 13 ppg, 6 rpg, 3 apg, 3.32 spg; top player on 22-3 region champ.

Erica Moore, Howard, Sr., 5-9, G

Returning second-teamer; 19.7 ppg, 5.6 rpg, 3.3 apg, 3.1 spg; all-Region 2-AAAA; 1,790 career points; power 5 conference prospect

Nausia Woolfolk, Peach County, Sr., 5-10, G-F

Returning POY; signed with Florida State; led Peach County into Class AAA quarterfinals.

Second Team

Ashlee Francis, Stratford, Sr., 5-9, G

Led Eagles to Region 7-A title; all-region; 9 20-point games; 17.1 ppg, 7 rpg, 2 spg.

Dinah Jackson, West Laurens, Sr., 6-0, F

Returning honorable mention; all-Region 2-AAAA; 18.3 ppg, 15.3 ppg, 3.4 spg, 2.3 bpg; passed career 1,000 points last season.

Kayliah Jenkins, Jeff Davis, Jr., 6-0, C

All-Region 2-AA for 25-4 team; 14.5 ppg, 10.2 rpg, 1.3 spg, 3.1 bspg; solid defender who can run the floor.

Rykia Pennamon, Putnam County, Soph., 5-10, F

Region 4-AA POY; led War Eagles to state semifinals; 15.1 ppg, 7.1 rpg, 2 apg, 2 spg.

Rasheka Simmons, Taylor County, Sr., 5-5, G

Returning first-teamer; led Vikings to Class A public title in 2015, suffered knee injury in February; 18 ppg, 6 apg

Third Team

Kezia Holmes, Warner Robins, Jr., 5-10, G

All-Region 2-AAAAA; 12 ppg, 3.4 rpg, 3.2 spg, 1.5 bspg; versatile on offense and defense for Demons.

Nia Johnson, Washington County, Sr., 5-6, G

Led Golden Hawks to 22-8 mark; 21.4 ppg, 2.9 rpg, 1.3 apg, 3.8 spg, 71 FTP

Erykah Skinner, Macon County, Soph., 6-2, C

All-Region 4-AA, DPOY; picked for Future Stars all-star game; 11.1 ppg, 12.2 rpg, 1.3 apg, 2.4 spg, 2.3 bspg; led region in blocks and rebounds, second in points

Tyhkeasia Williams, Baldwin, Sr., 5-7, G

Key for Region 2-AAAA runner-up; 12.1 ppg, 8.3 rpg, 4.3 apg, 4.3 apg; all-region.

LaKaitlin A. Wright, Wheeler County, Jr., 6-4

Co-POY in Region 3B; 25 double-doubles; 15.4 ppg, 15.3 rpg, 3.1 apg, 2.3 spg 4.8 bpg; earning major-college interest.

Honorable mention

Baldwin: Courtney Butts, Jr., G; Bria Reeves, Sr., C.

Bleckley County: Jahnaria Brown, Soph., C; Alexis Ligon, Sr., G.

Brentwood: Morgan Cobb, Jr., G; Shelby Everett, Jr., G/F

Central: Je’Nya Wilder, Soph., G/F; Re’Nesha Goolsby, Soph., G; Tyleia Williams, Soph., G.

CFCA: Marylynn NeSmith, Jr., G.

Dodge County: Jurnee Powell, Jr., G; Tierra Hamilton, Jr., G; Destanee Wright, Fr., F

Dublin: T’Onna Williams, Sr., G; Jessica Hollis, Jr., F; Kesliah Wilcher, Jr., F; Tyanna Askew, Sr., G.

Fitzgerald: T’Kayshza King, Jr., G; Briana Richardson, Jr., F; Kirstin Crook, Soph., G.

FPD: Kate Patterson, Jr., G/F; Emma Lako, Jr., G.

Gatewood: Brenlyn Morris, Jr., G; Grace Bridges, Sr., F; Sydney Lack, Jr., G.

GMC: Karlie Harding, Sr., G; Kaylie Harding, Sr., F.

Hancock Central: Kiambra Usry, Sr., C.

Jeff Davis: Desiree Bennett, Sr., G.

Jones County: Amber White, Sr., C; Krystal Wimberly, Sr., G.

Lamar County: Daishai Almond, Soph, G.

Macon County: Jasine Larry, Soph., G; Makayla Carter, Sr., G/F; Denautica English, Sr., G/F.

Monticello: Maidson Abbott, Fr.

Northeast: Ashanty Hightower.

Northside: Alexia Galloway, Jr., G; Jaliyah Lynch, Jr., G; Tikarria Benoit, Jr., F.

Peach County: Jordan Davis, Sr., G; Alexia Green, Sr., F; Eboni Steele, Jr. F.

Piedmont: Amelia Dodson, Sr., G/F.

Putnam County: Ebony Hargrove, Sr., G.

Rutland: Breanca Davis, Sr., G; BriAsia Davis, Fr., G.

Stratford: Aysha Roberts, G; Carey Woodcock, F; Mary Wilson Avant.

Southwest: Alizeya Mitchell.

Tattnall Square: Jordan Allen, Sr., G; Allie Gordon, Soph., F; Abby Rouse, Jr., C; Brianna Beasley, Sr., G.

Taylor County: Kelsie Towns, Sr., G/F.

Veterans: Anna Nicholson, Sr., F;Morgan Riley, Sr., C; Carrington Kee, Jr., G; Janna Aultman, Sr., F.

Vidalia: Regan Norfleet, Jr., G.

Warner Robins: Tesia Walker, Sr., F; India King, Sr., F.

Washington County: Nijeria Jordan, Soph., G; Nikayona Warthen, Soph., C.

Westfield: Unique Tuberville, Sr., F.

Westside: Acacia Ricks, Jr., F; Ni’Aira Dawson, Soph., G.

Wheeler County: Brianna Hinton, Soph., G

West Laurens: Logan Calhoun, Sr., G; Martajah Tyler, Sr., F.

Wilcox County: Trajata Colbert, Soph., C

Windsor: A’Maiya Jackson, Fr., G.

KEY

POY: player of the year

DPOY: Defensive Player of the Year

PPG: Points per game

RPG: Rebounds per game

APG: Assists per game

SPG: Steals per game

BSPG: Blocked shots per game

3PFG: Three-point field goal percentge

FGP: Field goal percentage

FTP: Free-throw percentage

“All-region” is first team unless otherwise noted.

Player of the Year: Nausia Woolfolk, Peach County

Coach of the Year: Nicole Miranda, Veterans

First Team

Kya Cochran, Veterans, Sr., 5-0, G

Returning third-teamer; Region 2-AAAA POY; 10 ppg, 3.1 rpg, 4.1 apg, 2.5 spg; led Warhawks to consecutive Final Fours; three-year starter.

Le'Andrea Gillis, Treutlen, Soph., 5-9, G

Passed 1,000 points last season; 22.5 ppg, 8.3 rpg, 2.7 bspg, 2.2 spg; 5 30-point games, two-time Region 3-A POY.

Le'Terria Mathis, Warner Robins, Jr., 5-9, G

Returning honorable mention; 13 ppg, 6 rpg, 3 apg, 3.32 spg; top player on 22-3 region champ.

Erica Moore, Howard, Sr., 5-9, G

Returning second-teamer; 19.7 ppg, 5.6 rpg, 3.3 apg, 3.1 spg; all-Region 2-AAAA; 1,790 career points; power 5 conference prospect

Nausia Woolfolk, Peach County, Sr., 5-10, G-F

Returning POY; signed with Florida State; led Peach County into Class AAA quarterfinals.

Second Team

Ashlee Francis, Stratford, Sr., 5-9, G

Led Eagles to Region 7-A title; all-region; 9 20-point games; 17.1 ppg, 7 rpg, 2 spg.

Dinah Jackson, West Laurens, Sr., 6-0, F

Returning honorable mention; all-Region 2-AAAA; 18.3 ppg, 15.3 ppg, 3.4 spg, 2.3 bpg; passed career 1,000 points last season.

Kayliah Jenkins, Jeff Davis, Jr., 6-0, C

All-Region 2-AA for 25-4 team; 14.5 ppg, 10.2 rpg, 1.3 spg, 3.1 bspg; solid defender who can run the floor.

Rykia Pennamon, Putnam County, Soph., 5-10, F

Region 4-AA POY; led War Eagles to state semifinals; 15.1 ppg, 7.1 rpg, 2 apg, 2 spg.

Rasheka Simmons, Taylor County, Sr., 5-5, G

Returning first-teamer; led Vikings to Class A public title in 2015, suffered knee injury in February; 18 ppg, 6 apg

Third Team

Kezia Holmes, Warner Robins, Jr., 5-10, G

All-Region 2-AAAAA; 12 ppg, 3.4 rpg, 3.2 spg, 1.5 bspg; versatile on offense and defense for Demons.

Nia Johnson, Washington County, Sr., 5-6, G

Led Golden Hawks to 22-8 mark; 21.4 ppg, 2.9 rpg, 1.3 apg, 3.8 spg, 71 FTP

Erykah Skinner, Macon County, Soph., 6-2, C

All-Region 4-AA, DPOY; picked for Future Stars all-star game; 11.1 ppg, 12.2 rpg, 1.3 apg, 2.4 spg, 2.3 bspg; led region in blocks and rebounds, second in points

Tyhkeasia Williams, Baldwin, Sr., 5-7, G

Key for Region 2-AAAA runner-up; 12.1 ppg, 8.3 rpg, 4.3 apg, 4.3 apg; all-region.

LaKaitlin A. Wright, Wheeler County, Jr., 6-4

Co-POY in Region 3B; 25 double-doubles; 15.4 ppg, 15.3 rpg, 3.1 apg, 2.3 spg 4.8 bpg; earning major-college interest.

Honorable mention

Baldwin: Courtney Butts, Jr., G; Bria Reeves, Sr., C.

Bleckley County: Jahnaria Brown, Soph., C; Alexis Ligon, Sr., G.

Brentwood: Morgan Cobb, Jr., G; Shelby Everett, Jr., G/F

Central: Je'Nya Wilder, Soph., G/F; Re'Nesha Goolsby, Soph., G; Tyleia Williams, Soph., G.

CFCA: Marylynn NeSmith, Jr., G.

Dodge County: Jurnee Powell, Jr., G; Tierra Hamilton, Jr., G; Destanee Wright, Fr., F

Dublin: T'Onna Williams, Sr., G; Jessica Hollis, Jr., F; Kesliah Wilcher, Jr., F; Tyanna Askew, Sr., G.

Fitzgerald: T'Kayshza King, Jr., G; Briana Richardson, Jr., F; Kirstin Crook, Soph., G.

FPD: Kate Patterson, Jr., G/F; Emma Lako, Jr., G.

Gatewood: Brenlyn Morris, Jr., G; Grace Bridges, Sr., F; Sydney Lack, Jr., G.

GMC: Karlie Harding, Sr., G; Kaylie Harding, Sr., F.

Hancock Central: Kiambra Usry, Sr., C.

Jeff Davis: Desiree Bennett, Sr., G.

Jones County: Amber White, Sr., C; Krystal Wimberly, Sr., G.

Lamar County: Daishai Almond, Soph, G.

Macon County: Jasine Larry, Soph., G; Makayla Carter, Sr., G/F; Denautica English, Sr., G/F.

Monticello: Maidson Abbott, Fr.

Northeast: Ashanty Hightower.

Northside: Alexia Galloway, Jr., G; Jaliyah Lynch, Jr., G; Tikarria Benoit, Jr., F.

Peach County: Jordan Davis, Sr., G; Alexia Green, Sr., F; Eboni Steele, Jr. F.

Piedmont: Amelia Dodson, Sr., G/F.

Putnam County: Ebony Hargrove, Sr., G.

Rutland: Breanca Davis, Sr., G; BriAsia Davis, Fr., G.

Stratford: Aysha Roberts, G; Carey Woodcock, F; Mary Wilson Avant.

Southwest: Alizeya Mitchell.

Tattnall Square: Jordan Allen, Sr., G; Allie Gordon, Soph., F; Abby Rouse, Jr., C; Brianna Beasley, Sr., G.

Taylor County: Kelsie Towns, Sr., G/F.

Veterans: Anna Nicholson, Sr., F;Morgan Riley, Sr., C; Carrington Kee, Jr., G; Janna Aultman, Sr., F.

Vidalia: Regan Norfleet, Jr., G.

Warner Robins: Tesia Walker, Sr., F; India King, Sr., F.

Washington County: Nijeria Jordan, Soph., G; Nikayona Warthen, Soph., C.

Westfield: Unique Tuberville, Sr., F.

Westside: Acacia Ricks, Jr., F; Ni'Aira Dawson, Soph., G.

Wheeler County: Brianna Hinton, Soph., G

West Laurens: Logan Calhoun, Sr., G; Martajah Tyler, Sr., F.

Wilcox County: Trajata Colbert, Soph., C

Windsor: A'Maiya Jackson, Fr., G.

KEY

POY: player of the year

DPOY: Defensive Player of the Year

PPG: Points per game

RPG: Rebounds per game

APG: Assists per game

SPG: Steals per game

BSPG: Blocked shots per game

3PFG: Three-point field goal percentge

FGP: Field goal percentage

FTP: Free-throw percentage

"All-region" is first team unless otherwise noted.

  Comments