High School Sports

Two-top 10 matchups this week feature area football teams

Peach County running back Chris Gibson (5) and the Trojans travel to Mary Persons on Friday.
Peach County running back Chris Gibson (5) and the Trojans travel to Mary Persons on Friday. For The TELEGRAPH

There are two top-10 matchups Friday night featuring area teams, and one of those games pits two area teams against each other.

In Forsyth, Mary Persons, which is ranked eighth in GHSA Class 4A, will host Peach County, which is fourth in Class 3A. Mary Persons has won three straight games and is 3-1, while Peach County is 2-1. Peach County leads the all-time series 7-6 and won 20-19 last year.

Jones County, which is fifth in Class 5A, will travel to face No. 10 Woodland in Region 4-5A action. The Greyhounds are 3-0, while Woodland is 2-0, and it beat Jones County 38-9 last year. Woodland is 2-0 in region play, while Jones County won its region opener last week.

There are three other area teams ranked this week: Northside is fifth in Class 6A, Warner Robins is sixth in Class 5A and Tattnall Square is ninth in Class 1A. Also, Westside received one vote in Class 3A.

Northside’s game Friday at Ware County was pushed back a week to Sept. 22, while Warner Robins travels to Houston County, Tattnall Square hosts Pacelli, and Westside hosts B.E.S.T. Academy.

Georgia Sports Writers Association Football Poll

First place votes in parentheses:

Class 7A

1. Grayson (14)

2. Colquitt County

3. Lowndes

t4. Archer

t4. North Cobb

6. Parkview

7. South Forsyth

8. Mill Creek

9. Tift County

10. McEachern

Others receiving votes: Lassiter 9, Walton 9, Roswell 7, Marietta 5, Newton 5, North Gwinnett 5, North Paulding 5, Norcross 4

Class 6A

1. Lee County (11)

2. Coffee (2)

3. Tucker (1)

4. Mays

5. Northside

t6. Dalton

t6. Harrison

8. Langston Hughes

9. Winder-Barrow

10. Douglas County

Others receiving votes: Lovejoy 7, Alexander 4, North Atlanta 4, Bradwell Institute 2, Allatoona 1, Greenbrier 1

Class 5A

1. Rome (12)

2. Buford (2)

3. Stockbridge

4. Carrollton

5. Jones County

6. Warner Robins

7. Griffin

8. Starr’s Mill

9. Wayne County

10. Woodland-Stockbridge

Others receiving votes: Arabia Mountain 9, Flowery Branch 6, Kell 4, Carver-Atlanta 3, Ware County 3, Bainbridge 2, Clarke Central 2, Banneker 1

Class 4A

1. Cartersville (14)

2. Thomson

3. Woodward Academy

4. Sandy Creek

5. Jefferson

6. Ridgeland

7. Blessed Trinity

8. Mary Persons

9. Burke County

10. Cedartown

Others receiving votes: Heritage-Catoosa 7, Marist 3, Northwest Whitfield 3, Northside-Columbus 1

Class 3A

1. Cedar Grove (10)

2. Crisp County

3. Greater Atlanta Christian (4)

4. Peach County

5. Jenkins-Savannah

6. Calhoun

7. Dawson County

8. Bremen

9. Monroe Area

10. Liberty County

Others receiving votes: Sonoraville 7, Pace Academy 4, Pierce County 3, Windsor Forest 2, Union County 1, Westminster 1, Westside 1

Class 2A

1. Benedictine (14)

2. Callaway

3. Screven County

4. Hapeville Charter

5. Rabun County

6. Jefferson County

7. Thomasville

8. Brooks County

9. Heard County

10. Dodge County

Others receiving votes: Swainsboro 7, Bacon County 2, Toombs County 2

Class 1A

1. Eagle’s Landing Christian (14)

2. Prince Avenue Christian

3. Manchester

4. Clinch County

5. Macon County

6. Irwin County

7. Wesleyan

8. Mount Paran Christian

9. Tattnall Square

9. Emanuel County Institute

Others receiving votes: Calvary Day 25, Fellowship Christian 7, McIntosh County Academy 7, Charlton County 6, Taylor County 4, Mount Zion-Carroll 2

  Comments