High School Sports

Thursday’s Middle Georgia high school scoreboard

GHSA Boys Track and Field Meet

at Jefferson

Thursday

Area finishers

Class AAAAAArea teams: 14. Northside, 8; 23. Jones County, 4, 28 Warner Robins, 3.5Pole Vault

5. Nicholas Orcutt, Warner Robins, 12-6

7. Dalton Carr, Jones County, 12-0

Shot Put

2. Brandon Sandifer, Northside, 53-2 1/2

Triple Jump

7. Drae Butts, Jones County, 45-1

Class AAAAArea teams: 12. West Laurens, 9; 17. Perry, 6; 25. Baldwin and Mary Persons, 4; 31. Upson-Lee 1High Jump

3. Kedrick Griffin, Perry, 6-2

6. Justin Smith, West Laurens, 6-0

Discus

5. Demarcus Davis, Mary Persons, 141-3

Triple Jump

3. Ramel Mason, West Laurens, 46-2 1/2

Pole Vault

8. Peyton Caudle, Upson-Lee, 11-6

Long Jump

5. Keldrick Bell, Baldwin, 22-1 1/2

Class AAAArea teams: 10. Peach County 10; 16. Central, 8; 18. Rutland, 6; 25. Dodge CountyTriple Jump

1. Malcolm Lowe, Peach County, 46-11.5

2. Carlos Ferguson, Central, 46-9 1/2

3. Brandon Bawn, Rutland, 46-0 1/2

Long Jump

7. Cameron Young, Dodge County, 20-11 1/2

Class AAArea teams: 1. Fitzgerald, 35; 5. Bleckley County, 17; 6. Lamar County, 15; 8. Vidalia, 14; 18. East Laurens, 4.5Discus

3. Devin Johnson, Vidalia, 139-3

4. Cord Yearty, Bleckley County, 135-2

Long Jump

2. JD King, Fitzgerald, 21-10

7. Marquevous Harris, Vidalia, 21-3 1/2.

High Jump

1. Kelton Williams, Fitzgerald, 6-9

3. LJ Smith, Lamar County, 6-4

4. Jarquez Logan, Macon County, 6-2

4. Marty Lewis, East Laurens, 6-2

Shot Put

4. Alex Gardner, 47-8 1/2

6. Tieja Randall, Bleckley County, 46-11 3/4

Triple Jump

1. Trey Graham, Fitzgerald, 47-9 1/2

3. Shon Jones, Vidalia, 45-2 1/2

4. Daniel Rivera, Fitzgerald, 45-21/4

5. Noah Eure, Lamar County, 45-0 1/2

Pole Vault

5. Will Simmons, Bleckley County, 12-6

7. Chandler Eckler, Fitzgerald, 12-6

1600

4. Carl Ellis Corley, Bleckley County, 4:41.43

Class A PublicArea teams: 7. Twiggs County, 14; 8. GMC, 13; 9. Hancock Central 12, 11. Montgomery County, 10; 15. Wheeler County, 8; 20. Treutlen 1.Long Jump

2. Quin Williams, Wheeler County, 22-3

3. Robert Cornelius, Twiggs County, 21-6 3/4

5. TJ Lowe, GMC, 20-11

7. Ezekial Brown, Hancock Central, 20-1

Discus

4. Dez Stephens, Twiggs County, 132-11

7. Brandon Carswell, Montgomery County, 123-6

8. Jeremy Raiford, Treutlen, 115-10

Shot Put

2. Antanaron Troupe, Montgomery County, 47-2

3. Melvin Alexander, Hancock Central, 46-8 1/2

8. Jermaine Reynolds, Hancock Central, 43-8

Triple Jump

2. TJ Lowe, GMC, 44-4 1/2

6. Teondrick Shorter, Hancock Central, 40-3

1600

6. Tyler Little, Twiggs County, 5:12.31

8. Zach Whittle, GMC, 5:14.21

Class A PrivateArea teams: 2. FPD, 35; 19. Stratford, 2.5Discus

1. Robby Watson, FPD, 153-10

High Jump

5. Jam Morris, FPD, 6-2

6. Chandler Banks, Stratford, 6-0

Shot Put

1. Robby Watson, FPD, 51-61/4

Pole Vault

2. Josh Miller, FPD, 13-0

Triple Jump

6. Jonathan Raines, FPD, 42- 1/2

National Football Foundation

Middle Georgia Chapter

Scholar/Citizen/Athletes of the Year

Name, high school, position, college choice

Quondarius Holsey, Baldwin, LB/RB, Reinhardt

Shawn Davis, CFCA, DE/C, Middle Georgia State

Avery Walker, Crawford County, TE/S, U.S. Marines

Noah Groover, FPD, LB/RB, Georgia

Luke Wasson, Houston County, DL, Georgia

Brice Fincher, Howard, OL/LB, Georgia

Jason Hightower, Mary Persons, WR/LS, Air Force

Dallace Francis, Mount de Sales, LB, Massachusetts Institute of Technology

Audie Farley Jr., Northeast, WR/DB, Atlanta Sports Academy

Nick Searcy, Peach County, RB/DB, LaGrange

KJ Smith, Perry, WR/DB, Georgia

Eric Ussery, Rutland, DB, Georgia Regents

Dalvin Andrews, Southwest, LB, Georgia Southern

Sean Grossnickle, Stratford, RB/S, Duke

Jonathan Ward, Tattnall Square, LB/FB, Mercer

Austin Burnette, Veterans, LB, Georgia

Asim Jamal Shakir Jr., Warner Robins, DB, Jacksonville or LaGrange

Wade Walker, Westfield, LB, Georgia

Marquez Sanford, Westside, DB, Murray State

Brennan Collins, Windsor, C, Valdosta State or Birmingham-Southern

Hunter Mackay, Mercer, WR

  Comments