High School Sports

The 2014-15 All-Middle Georgia girls basketball team

Player of the year

Nausia Woolfolk, Peach County

Coach of the year

Matt Troutman, Taylor County

First team

G Keke Calloway, Mary Persons, Sr.

Two-time player of the year and Mercer signee had 694 points and 213 rebounds this season.

F Rachel Selph, Dodge County, Sr.

Returning first-teamer and Mercer signee averaged 14 points, 9 rebounds and 4 blocks, had 1,443 career points.

G Rakesha Simmons, Taylor County, Jr.

Averaged 17 points, 5 rebounds, 4 assists and 2 blocks for undefeated state champion.

F Breanna Walker, Toombs County, Sr.

Ferocious inside player who averaged 22.6 points to go with 14.7 rebounds.

G Nausia Woolfolk, Peach County, Jr.

Has made two All-State teams this month, GSWA Class AAA player of the year

Second team

F Tyesha Davis, Mary Persons, Sr.

16.1 points, 4.5 rebounds

G Tiana Hughes, Veterans, Sr.

10 points, 2.9 rebounds, 2.7 assists

G Chyanna Hodge, Vidalia, Sr.

12.5 points, 7.3 rebounds, 2.3 steals

G Erica Moore, Howard, Jr.

21.5 points, 6.1 rebounds, 3.6 steals

G Quaneshia Tookes, Dooly County, Sr.

28 points, 6 rebounds, 3 assists.

Third team

F Sydney Bozeman, Trinity Christian, Sr.

19 points, 13 rebounds, 5 blocks, 2 steals

G Aaliyah Cheatham, Perry, Sr.

15.2 points, 1.9 rebounds, 4 assists

G Kya Cochran, Veterans, Jr.

7.6 points, 4.2 assists

F Taylor Reese, Stratford, Sr.

14.9 points, 9.8 rebounds

C Kerby Walker, Macon County, Sr.

8 points, 13.1 rebounds, 2.1 blocks

Honorable mention

Baldwin: Courtney Butts, Soph.; Tykeaisa Williams, Jr.

Brentwood: Morgan Cobb, Soph.

Central: Alexis Rutherford, Sr.; JeNya Wilder, Fr.

Dooly County: Le-Terria Mathis, Soph.

Dodge County: Keyria Gordon, Sr.

Dublin: Jasmine Hollis, Sr.

Fitzgerald: Keke Bonner, Sr.

FPD: Kate Patterson, Soph.

Fullington: Laurn McIntyre, Fr.; Rachel McCleskey, Sr.

GMC: Karlie Harding, Jr.; Keely Murner, Sr.

Hawkinsville: Tyasia Harden, Soph.; Madison Little, Jr.

John Milledge: Kelsey Chambers, Sr..

Johnson County: Drikerria Wright, Sr.

Jones County: Amber White Jr.; Krystal Wimberly, Jr.

Lamar County: Alissa Hicks, Sr.

Macon County: Denautica English, Jr.

Montgomery: Sharanda Johnson, Sr. ; Talijah Brown, Jr.

Mary Persons: Tyesha Davis, Sr.

Northeast: Zylishia Graham, Sr.

Northside: Alexia Galloway, Soph.; Mekhaela Witherspoon, Sr.

Putnam County: Ebony Hargrove, Sr.; Rykia Pennamon, Fr.

Peach County: Jordan Davis, Jr.

Perry: Kiondria Smith, Soph.

Rutland: Breanca Davis, Jr.; JaBree Jones, Sr.; Destiny White, Sr.

Southwest: Jazmine Burgan, Sr.

Stratford: Lucy Bobbitt, Sr.; Bonnie Jarrard, Sr.

Taylor County: Kelsie Towns, Jr.

Tattnall Square: Haley Gordon, Sr.; Jordan Allen, Jr.; Kendra Green, Sr.

Telfair County: Tyshiana Rozier, Soph.

Upson-Lee: Kkyja Kendall, Soph.

Veterans: Anna Nicholson, Jr.; Khayla Owens, Sr.

Vidalia: Chambria Harrison, Sr.

Warner Robins: India King, Jr.

Washington County: Nia Johnson, Jr.; Dyknequa White, Sr.

Westfield: Katlyn Moseley, Sr.; Chelsea Whaley, Sr. ; Unique Tuberville, Jr.

West Laurens: Dinah Jackson, Jr.

Westside: Daisha Terry, Sr.

Wheeler County: Lakaitlin Wright, Soph.

All-Middle Georgia teams are chosen after multiple solicitations of information and nominations from coaches and schools, but also information available from other sources.

  Comments