High School Sports

All-Middle Georgia wrestling team

Jordan Bush, John Milledge, Sr.. 220

School record holder in pins, wins and takedowns, went 3-1 vs. GHSA wrestlers, finished fourth in his weight class at the GISA championship meet.

Brandon Carswell, Montgomery, Sr., 285

Lost in Class A championship by a point, finished 38-3.

Conner Cawthon, Westfield, Sr., 170

Outscored three opponents in GISA tournament by 39-2 and pinned the fourth.

Torrez Finney, Jones County, Jr. 195

Versatile athlete went from sixth at 170 last year to champ at 195 this year.

Jerald Gay, Dodge County, Sr., 220

Finished fourth in Class AAA, going 30-13.

Jarett Henry, West Laurens, Jr., 160

Co-wrestler of the year in 2014 and won the Class AAAA title in his class in 2015, going 8-0 in sectional and state competition.

Cody Love, Treutlen, Sr., 182

Finished third in Class A after a 36-3 season.

Cameron Mack, Dublin, Soph., 113

Finished fifth in Class AA, went 26-10.

Greg Pertillo, Howard, Sr., 285

Won the Bibb County title and was third in his weight class in Class AAAA, finishing 28-3.

Christian Rodgers, Tattnall Square, Soph., 220

Went 28-5, placing fourth in Class A, and was undefeated against Bibb County competition

Jamar Smith, Toombs County, 220

Completed perfect season (47-0) with the Class AAA title, placing for the third time.

Aaron Spires, Dodge County, Jr., 285

Finished fourth in Class AAA, went 31-11.

JaQwun Stinson, Howard, Jr., 195

Returning All-Middle Georgia selection went 25-3 and finished third in Class AAAA, won Bibb County title.

Brycen Taylor, Rutland, Sr., 182

Went 43-3 with 30 pins, finished first in Class AAA sectional meet, qualified for state meet.

Derekston Williams, Perry, Sr., 152

Returning first-teamer went 36-3 and finished second in Class AAAA.

Honorable mention (class and weight class)

Baldwin: Neil Dayang, Sr., 106.

Central: Oliver Phillips, Jr., 126; Darrel Spencer, Sr., 132; LaQuinton Lawrence, Sr., 132; Brandon Harris, Sr., 152; Quint Nash, Sr., 220.

Covenant: Jonathan Embro, Fr., 106; Joseph Embro, Jr., 126;

Dodge County: Christian Grauberger, Fr., 106; Jacob Danforth, Sr, 145

Dublin: Quartarius Smith, Jr., 145

East Laurens: Austin Loyd, Jr., 113; Austin Soles, Jr. 152; Zyshonne Holliman, Soph., 182.

Fitzgerald: Ethan McKie, Fr., 106; Cameron Burnette, Fr., 113; Dytwan King, Sr., 132; Daniel Rivera, Sr., 170; Markarius Lundy, Jr., 195.

FPD: Alan Carlton, Soph., 160; Denson Martin, Soph., 170; Thomas McBride, Soph., 285.

Howard: Nathan Campbell, Fr., 120; Gabriel Howard, Soph., 220.

Jeff Davis: Austin Herndon, Soph., 120; Damon Upton, Jr., 138; Hunter Phillips, Sr., 145; Thomas Bush, Sr., 160; Trenton Mathis, Jr., 285.

John Milledge: Coleman Jones, Jr., 285

Jones County: Sherrod Shahid, Jr., 126; Darrel Duggan, Jr., 170; Daniel Curry, Jr., 182.

Lamar County: Alex Gardner, Sr., 220.

Monticello: Nail Al Hasi, 106.

Montgomery: Gamal Lawton, Jr., 126;

Perry: Kalob Willis, 138, Sr.

Robert Toombs: Corey Lawler, 145.

Rutland: Michael Rucks, Jr., 113; Chase Boutwell, Soph., 132;

Southwest: Ron’Darius Hanks, Soph., 120; Justin Zellner, Sr., 138; Allen Smith, Sr., 170; Dalvin Andrews, Sr., 195.

Tattnall Square: Aaron Hilliard, Jr., 138.

Treutlen: Payton Brooks, 106; Tyson Brooks, 113, Soph.; Bryson Wilcher, Jr. 152; Cody Calhoun, Soph., 195;

Telfair: Ian Blankenship, Fr.,160; Tyrese Ellis, 285, Soph.

Trinity Christian: Williams Gay, 120; Luke Price, 182; Addson Fisher, 220;

Upson-Lee: Kolby Schadenberg, Jr., 126; Michael Kirschmann, Sr., 145.

Veterans: Michael Wilkins, Sr., 160; Tracey Folds, Jr., 220.

Vidalia: Darnell Hendly, Sr., 152; Tyler Campbell, Sr., 160; Devin Johnson, Jr., 195.

Warner Robins: Gerron Poston, Soph., 120; Keanu Kirk, Soph., 152; Greg Gilbert, Soph., 160

Westfield: Patrick Sapp, 106; Chandler Dean, 120; Josh Kinnebrew, 126; Josh Jenkins, 152.

West Laurens: Blake Beasley, 113; Ben Deal, Fr., 126; Cameron Butler, 152; Kam Jackson, 195

Windsor: Dylan Bass, 113.

About this team

All-Middle Georgia teams are chosen after multiple solicitations of information and nominations from coaches and schools, but also information available from other sources. For wrestling, the format was changed to try and pick the top wrestlers regardless of weight class. Records for the season are from GHSA figures in conjunction with www.trackwrestling.com. Championships are from state traditional meet unless otherwise noted.

Related stories from Macon Telegraph

  Comments