High School Sports

High school basketball holiday tournament schedules

Schedules for high school basketball holiday tournaments in Middle Georgia. Email additions and/or corrections to this schedule to sports@macon.com:

BOYS

Chick-fil-A Bear Brawl

At Houston County

Friday

Game 2: Perry vs. Westside, 4:30 p.m.

Game 4: Veterans vs. Carver-Columbus, 6 p.m.

Game 6: Northside vs. South Cobb, 7:30 p.m.

Game 8: Houston County vs. Bleckley County, 9 p.m.

Saturday

Game 11: Game 4 loser vs. Game 6 loser, 1 p.m.

Game 12: Game 2 loser vs. Game 8 loser, 2:30 p.m.

Game 15: Game 4 winner vs. Game 6 winner, 7 p.m.

Game 16: Game 2 winner vs. Game 8 winner, 8:30 p.m.

Monday

Seventh Place: Game 11 loser vs. Game 12 loser, 1 p.m.

Fifth Place: Game 11 winner vs. Game 12 winner, 2:30 p.m.

Third Place: Game 15 loser vs. Game 16 loser, 5:30 p.m.

Championship: Game 15 winner vs. Game 16 winner, 8:30 p.m.

Trinity Christian Tournament

At Trinity Christian-Dublin

Friday

Covenant vs. TBA, 4 p.m.

Trinity Christian vs. Central Georgia Athletics, 7:15 p.m.

Saturday

Central Georgia Athletics vs. TBA, 4 p.m.

Trinity Christian vs. Covenant, 7:15 p.m.

State Bank and Trust Holiday Classic

At Jones County

Saturday

Game 1: South Atlanta vs. Dublin, 11 a.m.

Game 2: Central vs. Spalding, 2 p.m.

Game 3: North Augusta vs. Alcovy, 5 p.m.

Game 4: East Laurens vs. Jones County, 8 p.m.

Monday

Game 5: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 11 a.m.

Game 6: Game 3 loser vs. Game 4 loser, 2 p.m.

Game 7: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 5 p.m.

Game 8: Game 3 winner vs. Game 4 winner, 8 p.m.

Tuesday

Seventh Place: Game 5 loser vs. Game 6 loser, 11 a.m.

Fifth Place: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 2 p.m.

Third Place: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 5 p.m.

Championship: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 8 p.m.

Middle Georgia Shootout

At Rutland

Saturday

Southwest vs. Howard, 2:30 p.m.

Richmond Academy vs. Rutland, 6 p.m.

Monday

Richmond Academy vs. Howard, 12:45 p.m.

Southwest vs. Rutland, 6 p.m.

Tuesday

Richmond Academy vs. Southwest, 12:45 p.m.

Howard vs. Rutland, 6 p.m.

Wilkinson County Holiday Classic

At Wilkinson County

Saturday, Dec. 27

Central vs. Swainsboro, 5:30 p.m.

TBA, 8:30 p.m.

Monday, Dec. 29

Third Place: Saturday’s losers, 5:30 p.m.

Championship: Saturday’s winners, 8:30 p.m.

Taylor County Tournament

Dec. 27-29

Participating teams: Peach County

Tattnall Square Tournament

At Tattnall Square

Saturday, Dec. 27

Brookstone vs. Greene County, 4 p.m.

Tattnall vs. Chattanooga Christian, 7 p.m.

Monday, Dec. 29

Chattanooga Christian vs. Greene County, 4 p.m.

Tattnall vs. Brookstone, 7 p.m.

Tuesday, Dec. 30

Brookstone vs. Chattanooga Christian, 4 p.m.

Tattnall vs. Greene County, 7 p.m.

United Bank Holiday Classic

At Mary Persons

Saturday, Dec. 27

Game 1: Hampton vs. Woodland, 11:30 a.m.

Game 2: Stone Mountain vs. River Ridge, 2:30 p.m.

Game 3: Mount Vernon vs. Northside, 5:30 p.m.

Game 4: Locust Grove vs. Mary Persons, 8:30 p.m.

Monday, Dec. 29

Game 5: Game 2 loser vs. Game 3 loser, 11:30 a.m.

Game 6: Game 1 loser vs. Game 4 loser, 2:30 p.m.

Game 7: Game 2 winner vs. Game 3 winner, 5:30 p.m.

Game 8: Game 1 winner vs. Game 4 winner, 8:30 p.m.

Tuesday, Dec. 30

Seventh Place: Game 5 loser vs. Game 6 loser, 11:30 a.m.

Fifth Place: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 2:30 p.m.

Third Place: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 5:30 p.m.

Championship: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 8:30 p.m.

Cobra Christmas Classic

At Twiggs County

Dec. 29-30

Participating teams: Twiggs County

Other tournaments involving Middle Georgia teams

FPD, Stratford: Savannah Country Day Tournament, Friday-Saturday

Mount de Sales: Pacelli Showcase, Friday-Saturday

Tattnall: Strong Rock Tournament, Friday-Saturday

Crawford County: Meriwether County Tournament, Dec. 26-27

Northeast: Thomasville Holiday Hoopfest, Dec. 26-29

Mount de Sales, Stratford: George Walton Tournament, Dec. 27-30

Westfield: Phenix City (Ala.) Border Wars, Dec. 29-30

Houston County: Northwest Florida Shootout (Choctawhatchee), Dec. 29-31

GIRLS

Chick-fil-A Bear Brawl

Friday

At Feagin Mill Middle School

Game 3: Perry vs. Carver-Columbus, 4:30 p.m.

Game 1: Warner Robins vs. Whitefield Academy, 6 p.m.

Game 7: Houston County vs. Bleckley County, 7:30 p.m.

Game 5: Veterans vs. Jonesboro, 9 p.m.

Saturday

At Houston County

Game 9: Game 1 loser vs. Game 7 loser, 10 a.m.

Game 10: Game 3 loser vs. Game 5 loser, 11:30 a.m.

Game 13: Game 3 winner vs. Game 5 winner, 4 p.m.

Game 14: Game 1 winner vs. Game 7 winner, 5:30 p.m.

Monday

At Houston County

Seventh Place: Game 9 loser vs. Game 10 loser, 10 a.m.

Fifth Place: Game 9 winner vs. Game 10 winner, 11:30 a.m.

Third Place: Game 13 loser vs. Game 14 loser, 4 p.m.

Championship: Game 13 winner vs. Game 14 winner, 7 p.m.

Trinity Christian Tournament

At Trinity Christian-Dublin

Friday

Covenant vs. TBA, 2:10 p.m.

Trinity Christian vs. Central Georgia Athletics, 5:35 p.m.

Saturday

Central Georgia Athletics vs. TBA, 2:10 p.m.

Trinity Christian vs. Covenant, 5:35 p.m.

State Bank and Trust Holiday Classic

At Jones County

Saturday

Alcovy vs. Spalding, 12:30 p.m.

Tift County vs. Central, 3:30 p.m.

East Laurens vs. Jones County, 6:30 p.m.

Monday

Spalding vs. Tift County, 12:30 p.m.

Central vs. East Laurens, 3:30 p.m.

Alcovy vs. Jones County, 6:30 p.m.

Tuesday

Fifth Place, 12:30 p.m.

Third Place, 3:30 p.m.

Championship, 6:30 p.m.

Middle Georgia Shootout

At Rutland

Saturday

Southwest vs. Howard, 12:45 p.m.

Richmond Academy vs. Westside, 4:15 p.m.

Monday

Richmond Academy vs. Rutland, 11 a.m.

Southwest vs. Westside, 2:30 p.m.

Cross Creek vs. Rutland, 4:15 p.m.

Tuesday

Richmond Academy vs. Southwest, 11 a.m.

Cross Creek vs. Westside, 2:30 p.m.

Howard vs. Rutland, 4:15 p.m.

United Bank Holiday Classic

At Mary Persons

Saturday, Dec. 27

Game 1: Sandy Creek vs. Stockbridge, 10 a.m.

Game 2: Stone Mountain vs. River Ridge, 1 p.m.

Game 3: McIntosh vs. Hampton, 4 p.m.

Game 4: Locust Grove vs. Mary Persons, 7 p.m.

Monday, Dec. 29

Game 5: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 10 a.m.

Game 6: Game 3 loser vs. Game 4 loser, 1 p.m.

Game 7: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 4 p.m.

Game 8: Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

Tuesday, Dec. 30

Seventh Place: Game 5 loser vs. Game 6 loser, 10 a.m.

Fifth Place: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 1 p.m.

Third Place: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 4 p.m.

Championship: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 7 p.m.

Tattnall Square Tournament

At Tattnall Square

Monday, Dec. 29

Greene County vs. Carver-Atlanta, 4 p.m.

Brookstone vs. Tattnall, 5:30 p.m.

Tuesday, Dec. 30

Brookstone vs. Carver-Atlanta, 4 p.m.

Greene County vs. Tattnall, 5:30 p.m.

Other tournaments involving Middle Georgia teams

FPD, Stratford: Savannah Country Day Tournament, Friday-Saturday

Mount de Sales: Pacelli Showcase, Friday-Saturday

Tattnall: Strong Rock Tournament, Friday-Saturday

Northside: Leon County Holiday Classic, Friday-Saturday

Crawford County: Meriwether County Tournament, Dec. 26-27

Mount de Sales, Stratford: George Walton Tournament, Dec. 27-30

Westfield: Phenix City (Ala.) Border Wars, Dec. 29-30

  Comments