High School Sports

Five area teams are ranked this week in Georgia Sports Writers football poll

Teldrick Ross (1) and the Jones County Greyhounds host Stockbridge on Friday.
Teldrick Ross (1) and the Jones County Greyhounds host Stockbridge on Friday. photo@macon.com

Jones County is ranked fifth this week in GHSA Class 5A in the Georgia Sports Writers Association football poll, and the Greyhounds have a top-five showdown coming up Friday.

In the Region 4-5A game of the year, Jones County hosts second-ranked Stockbridge. Both teams are 8-0 overall and 6-0 in the region.

Also in Class 5A, Warner Robins is ranked fourth. The Demons (8-0) travel to Veterans on Friday.

In Class 6A, Northside (6-3) is ranked seventh entering its home game with Houston County on Friday.

In Class 3A, Peach County (7-1) is ranked third as it prepares for a Region 4-3A showdown at home with Pike County on Friday.

In Class 1A, Stratford (8-0) is ranked 10th as it heads to Tattnall Square on Friday.

Tattnall is one of three area teams to receive votes this week. FPD (Class 1A) and Mary Persons (Class 4A) are the others.

Georgia Sports Writers Association Football Poll

First place votes in parentheses:

Class 7A

1. Lowndes (12)

2. Archer (4)

3. Grayson

4. Tift County

t5. South Forsyth

t5. Walton

7. McEachern

8. Colquitt County

9. North Gwinnett

10. Brookwood

Others receiving votes: Meadowcreek 2, Mountain View 2, Milton 1

Class 6A

1. Tucker (13)

2. Mays (2)

3. Coffee

t4. Lee County (1)

t4. Harrison

6. Dalton

7. Northside

8. Douglas Co.

9. Langston Hughes

10. Richmond Hill

Others receiving votes: Brunswick 9, Glynn Academy 8, Allatoona 7, Winder-Barrow 5, Alexander 2, Alpharetta 1, Valdosta 1

Class 5A

1. Rome (15)

2. Stockbridge (1)

3. Buford

4. Warner Robins

5. Jones County

6. Griffin

7. Carver-Atlanta

8. Starr’s Mill

9. Flowery Branch

10. Wayne County

Others receiving votes: Carrollton 8, Ware County 5, Bainbridge 4, Banneker 1, Eagle’s Landing 1, Kell 1

Class 4A

1. Cartersville (16)

2. Thomson

3. Ridgeland

4. Marist

5. Burke County

6. Blessed Trinity

7. Jefferson

8. Woodward Academy

9. Cedartown

10. Heritage-Catoosa

Others receiving votes: Mary Persons 17, Troup 14, Northside-Columbus 2, Eastside-Covington 1

Class 3A

1. Cedar Grove (16)

2. Greater Atlanta Christian

3. Peach County

4. Jenkins-Savannah

5. Calhoun

6. Bremen

7. Crisp County

8. Morgan County

9. Monroe Area

10. Lovett

Others receiving votes: Windsor Forest 15, Westside-Macon 2, Beach 1, Dawson County 1

Class 2A

1. Benedictine (16)

2. Screven County

3. Thomasville

4. Hapeville Charter

5. Rabun County

6. Brooks County

7. Jefferson County

8. Heard County

t9. Callaway

t9. Dodge County

Others receiving votes: Toombs County 3, Rockmart 2

Class 1A

1. ELCA (16)

2. Prince Avenue

3. Manchester

4. Irwin County

5. Mount Paran

6. ECI

7. Macon County

8. Clinch County

9. Wesleyan

10. Stratford

Others Receiving Votes: Tattnall Square 27, Athens Academy 14, Commerce 3, Charlton County 3, FPD 1.

  Comments