Elections

Qualifying for nonpartisan races ends

Friday marked the end of nonpartisan qualifying for nonpartisan races in Middle Georgia. The following is a list of candidates.

BALDWIN COUNTY

Nonpartisan

Probate Judge: Todd A. Blackwell, 44, incumbent

Board of Education, District 2: Ben Quinn, 36; Harold B. Simmons, 42, incumbent

Board of Education, District 3: Louise Simmons Austin, 60; J. Ray Markwalter, 63; Michael A. Screws Sr., 48

Board of Education, District 4: Cynthia Ward-Edwards, 43; Darryl Hough, 43; John Noah Jackson, 23

Independent

County Commissioner, District 2: Collinda J. Lee, 47; Owen E. Pittman, 46; John Ross, 50

BLECKLEY COUNTY

Nonpartisan

School Board, District 1: Kimela Wright, 39

School Board, District 2: Debra Turner, 55

School Board, District 3: Bill Baldwin, 49

Independent

County Commissioner: Billy Smith, 49

CRAWFORD COUNTY

Nonpartisan

School Board, District 2: Eddie Harris Jr., 46, incumbent; Arthur James Bentley, 63

School Board, District 3: Tim Johnson, 31

School Board, District 4: Lee Sanders, 39, incumbent; Dusty Rhodes, 42

Coroner: Allen O'Neal, 54

County Commissioner, Precinct 3: Emmett Haywood, 74

Chief Magistrate Judge: Pamela Busbee, 39

Probate Judge: John Wood, 50

Magistrate Judge: Marvin Harlan, 61; Michael Sama, 48

DODGE COUNTY

Nonpartisan

School Board, District 2: Charles (Stuart) Rogers, 58, incumbent; Charles D. Packerson Jr., 42

School Board, District 4: Michelle Wahl, 41, incumbent

School Board, District 6: Kim Sheffield, 45, incumbent; David Yawn, 37

DOOLY COUNTY

Independent

Board of Education, District 2: Verlin L. Jones Jr., incumbent

County Commissioner, District 2: Terrell Hudson, incumbent

HOUSTON COUNTY

Nonpartisan

Magistrate Judge: Robert E. (Bob) Turner, 52

Board of Education, District 1: Tom Walmer, 48, incumbent

Board of Education, District 3: Gillis R. (Skip) Dawkins, 65, incumbent

Board of Education, District 5: Pamela Greenway, 58, incumbent

Board of Education, District 7 (at large): Charles M. (Toby) Hill, 62; Dan Murray, 50

LAURENS COUNTY

Nonpartisan

Board of Education, District 2: Ellis Carswell, incumbent; John A. Whigham

Board of Education, District 3: Udell Senn, incumbent

Board of Education, District 5: Frankie E. Bracewell; Bill Rowe, incumbent

Probate Judge: Helen Harper, incumbent

Magistrate Judge: Thomas C. (Tommy) Bobbitt III

PEACH COUNTY

Nonpartisan

Probate Judge: Deborah (Debbie) Wicker Hunnicutt, 52, incumbent

Chief Magistrate Judge: Laurens (Larry) Lee, 50, incumbent; Kenneth E. Leonard Jr., 27

PULASKI COUNTY

Nonpartisan

Probate Judge: Jeffrey W. Jones, 43, incumbent

Magistrate Judge: Carlette W. Gibson, 52, incumbent

Board of Education, District 3: Robbie Harrell Anderson, 58, incumbent

Board of Education, District 4: Nancy Kent Young, 48, incumbent

Board of Education, District 7: Hugh R. Coleman, 55, incumbent; Elliott Leary Evans, 59

Independent

Sheriff: Thomas Spencer Robertson, 63

PUTNAM COUNTY

Nonpartisan

Probate Judge: Patricia Howard, incumbent

State Court Judge: E. Trenton Brown III; Chris Huskins

Independent

Sheriff: Howard Sills, incumbent

Board of Education, Chair: Rush Utley

UPSON COUNTY

Nonpartisan

Magistrate Judge: Danny C. Bentley, incumbent

Probate Judge: V. Gary Hamby; Felton Reeves

Board of Education, District 1: Angeline D. McGill, incumbent

Board of Education, District 3: Miriam Elsey, incumbent

Board of Education, District 5: Leon Fowler, incumbent

Board of Education, District 7: Terrell Jackson, incumbent

WASHINGTON COUNTY

Nonpartisan

State Court: Robert W. Wommack Jr., incumbent

CORDELE CIRCUIT

Superior Court Judge: Robert (Bobby) W. Chasteen, 64, incumbent

Superior Court Judge: Chris Hughes, 48; T. Harry Hurt, 61, incumbent

Superior Court Judge: John Pridgen, 58, incumbent

DUBLIN CIRCUIT

Superior Court Judge: H. Gibbs Flanders Jr., 53, incumbent

Superior Court Judge: Donald W. (Donny) Gillis, 54, incumbent

Superior Court Judge: Stan Smith, 57, incumbent

HOUSTON CIRCUIT

Superior Court Judge: Edward Lukemire, 54, incumbent

Superior Court Judge: Katherine Kelley Lumsden, 36, incumbent

Superior Court Judge: George F. Nunn, 64, incumbent; Bonnie Michelle Smith, 36

MACON CIRCUIT

Superior Court Judge: S. Phillip Brown, 66, incumbent

Superior Court Judge: Martha C. Christian, 58, incumbent

Superior Court Judge: Edgar W. Ennis Jr., 63, incumbent

OCMULGEE CIRCUIT

Superior Court Judge: James L. Cline Jr., 56, incumbent

Superior Court Judge: Hulane E. George, 69, incumbent

Superior Court Judge: John F. (Jack) Nebl, 62; John Lee Parrott, 59, incumbent

Superior Court Judge: William A. Prior, 72, incumbent

Superior Court Judge: Hugh V. Wingfield III, 57, incumbent

OCONEE CIRCUIT

Superior Court Judge: H. Frederick Mullis Jr., 54, incumbent

Superior Court Judge: Mike Johnson, 45; Dennis Mullis, 52; Sarah Wall, 45

Telegraph staff writers Eric Newcomer and Becky Purser contributed to this report.

  Comments