High school basketball boxes

January 24, 2012 

Tuesday’s Boys Basketball Boxes

NORTHSIDE 76, HARDAWAY 54

Northside 19-17-19-21--76

Hardaway 4-15-12-23--54

Northside: Devon Tanner 3, C.J. Jackson 8, Robert Davis 5, Justin Burnam 15, Jarius Smith 11, Kyle Johnson 12, Andrew Graham 2, Kahlil Williams 5, Denard Williams 9, Chris Benton 2, Christian Kennedy 4.

Hardaway: Deangelo Brown 6, Vic Ellis 6, De Q Billingsley 4, Matthew Richardson 10, D.J. Oliver 3, Cedric Jackson 17, Malik Fowler 4, T.J. Overtree 4.

3-pointers: Northside 11 (Tanner, Jackson 2, Burnham, Smith 3, Johnson 3, D. Williams); Hardaway 3 (Richardson 2, Oliver).

Records: Northside 14-5, 5-1 GHSA Region 1-AAAA.

Next: Warner Robins at Northside, 7:30 p.m., Friday.

CENTRAL 74, MARY PERSONS 64

Central 17-22-21-14--74

Mary Persons 18-15-13-18--64

Central: Oliver 4, Evins 14, Dudley 12, Wilson 2, Brown 2, Jackson 5, Virgil 11, Clark 19, Henley 5.

Mary Persons: R. Lyons 6, Mitchell 7, Pennamon 4, Re. Lyons 6, Greene 19, Sealy 4, Taylor 2, Olgetree 2, Moore 14.

3-pointers: Central 4 (Evins, Virgil 3); Mary Persons 1 (Greene).

Next: Central at West Laurens, 7:30 p.m., Tuesday.

W.D. MOHAMMED 63, FPD 56

FPD 13-8-15-20--56

W.D. Mohammed 22-14-20-17--63

FPD: Matt McCommon 11, Brooks Stroud 11, Taylor Burns 5, Caleb Dupree 29.

W.D. Mohammed: Nuriddin 4, Hamilton 3, Haneen 19, Abdul-Aziz 15, Majid 3, Jihad 15, Muhammad 4.

3-pointers: FPD 2 (McCommon, Burns); W.D. Mohammed 7 (Hamilton, Haneen 4, Abdul-Aziz, Majid, Jihad).

Records: FPD 9-11.

Next: Greenforest at FPD, 7:30 p.m., Friday.

MACON AREA 58, PEOPLES 43

Macon Area 13-14-14-17--58

Peoples 9-13-8-13--43

Macon Area: Jared Hunt 25, Mitchell Thompson 3, James Daugherty 20, Caleb Sullivan 2, Amos Prestwood 5, John Daugherty 2, Sean Hart 1.

Peoples: Josh Caudill 3, Apewue Borbor 2, Jordan Matta 8, Nathan Easterling 12, Buddy Patrick 4, Jadin Pinson 8, Jonny Pinson 3, Colt Key 3.

3-pointers: Macon Area 6 (Hunt, Ja. Daugherty 4, Prestwood); Peoples 1 (Easterling).

Records: Macon Area 17-6.

Next: Macon Area at Trinity Christian, 7:30 p.m., Thursday.

TATTNALL SQUARE 78,

ARLINGTON CHRISTIAN 67

Arlington 19-15-14-19--67

Tattnall 24-14-14-26--78

Arlington: Austin Atkins 4, Brandon Chandler 6, Jabari Pompey 15, Ben Copeland 2, Caleb Hagood 8, Eric Williams 6, Trenton Craig 4, Darius McNair 22.

Tattnall: Taylor Brown 4, Trevor Rogers 2, Tyler Bagwell 2, Lance Manning 11, Zack Houston 8, Andrew Layson 12, Bo Wright 11, Grayson Brown 16, Conner Alford 12.

3-pointers: Arlington 4 (Atkins, Pompey, Williams 2); Tattnall 2 (Houston, Wright).

Records: Tattnall 11-7.

Next: Tattnall at Mount de Sales, 8 p.m., Friday.

TAYLOR COUNTY 63, HAWKINSVILLE 43

Hawkinsville 3-22-9-9--43

Taylor County 13-12-18-20--63

Hawkinsville: Ates 10, Singletary 8, Williams 7, Griggs 6, Porter 4, Spivey 4, McDonald 2, Lawson 2.

Taylor County: Troutman 18, Johnson 16, Chappell 9, Danielly 8, Bell 4, Matthews 4, Baker 2, Howell 2.

3-pointers: Hawkinsville 3 (Ates 2, Williams); Taylor County 5 (Troutman 5).

Records: Taylor County 15-2.

Next: Brookstone at Taylor County, 7:30 p.m., Friday.

WESTFIELD 75, TIFTAREA 54

Tiftarea 18-15-2-19--54

Westfield 9-20-26-20--75

Tiftarea: Rob Flick 5, Jordan Nipper 3, Ethan Mimbs 4, Bryson Hood 26, Trent Hobbs 9, Greer Howard 1, Nathan Carswell 4, Austin Stripling 2.

Westfield: Brandon Bailey 12, Gray Way 15, James Beeland 19, Tanner Westbrook 10, Micah Moore 6, Logan Grantham 3, Wade Forrester 2, Sam Ledford 8.

3-pointers: Tiftarea 8 (Nipper, Mimbs, Hood 6); Westfield 8 (Bailey, Way 3, Beeland 3, Grantham).

Records: Westfield 7-12.

Next: Southland at Westfield, 8 p.m., Friday.

STRATFORD 57, MOUNT DE SALES 51

MDS 13-8-23-7--51

Stratford 15-14-10-18--57

MDS: Thomas Matthews 3, Ken Jones 5, Seth Hattaway 12, Darius Womum 2, Kyle Rhyne 4, Christian Dickey 16, Stewart Rich 7, Able Grant 2.

Stratford: Greer Smith 11, Emery Longan 12, Garrett Scarborough 9, Qunitez Cephus 8, Rodney Noel 4, Hunter Williamson 9, Colby Pierce 4.

3-pointers: MDS 4 (Matthews, Jones, Hattaway 2); Stratford 3 (Scarborough, Cephus, Williamson).

Records: MDS 10-8, Stratford 7-11.

Next: Trinity Christian at Stratford, 7:30 p.m., Friday.

CENTRAL FELLOWSHIP 90, WINDSOR 55

Central Fellowship 17-22-23-28--90

Windsor 17-8-16-14--55

Central Fellowship: Shon Dolittle 9, Hunter Jump 37, Samuel Maroney 11, Taylor Moll 4, Marcus Curry 6, Ashin Howard 15, Davi Welch 8.

Windsor: J.B. Brooks 19, Trey Morris 9, Ryan Bowden 4, Dalton Mceldowney 4, Caleb Shipp 6, Caleb Fuller 13.

3-pointers: CFCA 3 (Dolittle, Jump 2); Windsor 2 (Fuller 2).

Records: Windsor 4-15.

Next: Windsor at Brentwood, 7:30 p.m., Friday.

COVENANT 58, GATEWOOD 53

Gatewood 15-5-15-12-6ot--53

Covenant 10-7-12-18-11ot--58

Gatewood: Drake Thomas 22, Larry Jackson 5, Daniel Jackson 5, Ross Coleman 5, Cline Wooten 5, Tyler Moore 3, Jonathan Ellison 2, Joe Welch 6.

Covenant: Jonathan Kline 3, Reece Freel 5, Thomas Osar 8, Austin Hefner 10, Jacob Bedingfield 23, Joseph Bradley 10.

3-pointers: Gatewood 3 (Jackson, Wooten, Moore); Covenant 1 (Bradley).

Records: Covenant 6-9.

Next: Covenant at Briarwood, 7:30 p.m., Friday.

HOWARD 61, PERRY 48

Perry 6-11-14-17--48

Howard 18-13-13-17--61

Perry: Marquez Thomas 4, Chris Allen 4, Mark Riley 7, Devontae Solomon 10, Jikeriel Harris 4, Jalen Walker 4, Donte Newberry 8.

Howard: Cameron Dacus 3, Brandon Glover 16, Gary Mallard 7, Dominique Gibson 3, Amaad Howard 6, Davontae Tharpe 12, Davontae Dumas 10, Josh Sallette 4.

3-pointers: Perry 3 (Solomon 2, Riley); Howard 1 (Glover).

Records: Perry 7-13, Howard 14-6.

Next: Perry at Baldwin, 8:30 p.m., Friday; Howard at Griffin, 6:30 p.m., Saturday.

BULLOCH ACADEMY 71, JOHN MILLEDGE 59

John Milledge 13-13-17-16--59

Bulloch Academy 17-17-21-16--71

John Milledge: David Youngblood 3, Logan Colburn 6, Brett Lyle 4, Seth Nesmith 2, Brantley Attaway 11, Dusty Tyson 22, Jon Throwler 3, Wynn Owen 9.

Bulloch Academy: Ross Rainey 14, John Cornett 4, Phemba Twala 7, Jaylen Evans 15, Bill Shepard 1, Jose Jones 12, Clayton Rogers 11, Forrest Spence 7.

3-pointers: John Milledge 4 (Attaway 2, Youngblood, Tyson); Bulloch Academy 2 (Evans, Twala).

Records: John Milledge 13-9, Bulloch Academy 18-3.

Next: John Milledge at Bethesda, 6 p.m., Friday.

Tuesday’s Girls Basketball Boxes

NORTHSIDE 57, HARDAWAY 51

Northside 17-7-15-18--57

Hardaway 12-17-6-16--51

Northside: Shambria Smith 10, Kiara Thompson 2, Cierra Gordon 13, Chelsie Waters 8, Jasmine Wilson 23, Sabrina Moody 1.

Hardaway: Kym Ellison 4, Shaunice Bennett 11, K.J. Jordan 2, Jamilya Burgos 5, Jada Lewis 8, Alexcia McNeal 12, Lakeiya McElory 9.

3-pointers: Northside 6 (Gordon 2, Wilson 4); Hardaway 3 (Burgos, McNeal 2).

Records: Northside 17-3, 6-0 GHSA Region 1-AAAA.

Next: Warner Robins at Northside, 6 p.m., Friday.

SOUTHWEST 64, GREENE COUNTY 36

Greene County 8-9-12-7--36

Southwest 20-4-22-18--64

Greene County: Amber Rowland 2, Diondra Burgess 6, Shaunice Evance 10, Celine Andrews 4, Kourtney Bishop 5, Camri Copeland 1, Miranda Davis 5, Dominique Jones 3.

Southwest: Jasmine Askew 5, Deundra Stubbs 7, Chekenya Peters 12, Bhnae Williams 15, Denisha Willis 16, Alexia Pennimon 7, Allyson Crawford 2.

3-pointers: Greene County 2 (Andrews, Jones); Southwest 1 (Askew).

Game notes: Peters added 10 steals for her first career double-double.

Records: Southwest 11-5, 6-4 GHSA Region 4-AA.

Next: Southwest at Crawford County, 7 p.m., Friday.

WASHINGTON COUNTY 82, HEPHZIBAH 54

WACO 26-18-20-18--82

Hephzibah 10-18-11-15--54

Washington County: Allisha Gray 48, Kala Brown 2, Imani Simmons 6, Shon Kitchens 18, Demeshia Ford 8.

Hephzibah: Harrison 18, Miller 5, Armenta 10, Williams 12, Jordan 4, Curtis 2, Glenn 3.

3-pointers: Washington County 9 (Gray 6, Kitchens 3); Hephzibah 3 (Harrison, Miller, Glenn).

Game notes: Gray had 14 rebounds and five steals for Washington County, scoring 27 of her points in the second half.

Records: Washington County 17-0.

Next: Washington County at Butler, 7 p.m., Friday.

MARY PERSONS 69, CENTRAL 47

Central 9-6-14-18--47

Mary Persons 4-19-24-22--69

Central: J. Smith 8, Hollingsworth 2, Reese 6, Orr 2, Felton 2, C. Smith 21, Rutherford 2, Jones 4.

Mary Persons: Tyesha Davis 2, Kendria Buckner 3, Maya Stewart 7, Brecklyn Greene 15, Keke Calloway 32, Aleah Holden 10.

3-pointers: Central 2 (J. Smith, C. Smith); Mary Persons 1 (Calloway).

Records: Mary Persons 18-1, 12-1 GHSA Region 2-AAA.

Next: Mary Persons at Peach County, 6 p.m., Saturday.

WESTSIDE 46, PEACH COUNTY 26

Peach County 5-5-4-12--26

Westside 18-12-11-5--46

Peach County: Maya Gadson 16, Antnonnette Henton 3, Tekeyah Everett 5, Morgan McGhee 2.

Westside: Erin Stubbs 4, Tommitrise Collins 8, Braxtyn Talton 13, Nekita Shelton 9, Kiera Armstrong 3, Destyni Thomas 9.

3-pointers: Peach County 2 (Gadson, Everett); Westside 3 (Talton 3).

Game notes: Thomas had nine rebounds for Westside ... Daisha Perry had four steals.

Records: Peach County 0-12, 0-10 GHSA Region 2-AAA; Westside 16-4, 12-1.

Next: Peach County at West Laurens, 6 p.m., Friday; Westside at Mary Persons, 6 p.m., Tuesday.

WARNER ROBINS 59, DODGE COUNTY 40

Dodge County 9-7-18-6--40

Warner Robins 16-13-15-15--59

Dodge County: Markesha McCloud 3, Jovonna Collins 2, Jaye Hilliard 2, Kadayasha Jones 4, Monica Woodard 4, Rachel Selph 10, Kadejah Carson 6, DaVina Clark 9.

Warner Robins: Aaliyah Jones 12, Asha Stegall 6, Diamond Hudson 15, Amber Kennedy 5, Destini Johnson 2, Kenyona Armstrong 19.

3-pointers: Dodge County 2 (McCloud, Woodard); Warner Robins 6 (Hudson 4, Kennedy, Armstrong).

Game notes: Hudson passed the 1,000-point mark for her career Saturday against Veterans.

Records: Dodge County 11-5, Warner Robins 16-4.

Next: Warner Robins at Northside, 6 p.m., Friday.

WILCOX COUNTY 51, BLECKLEY COUNTY 48

Wilcox County 17-9-14-11--51

Bleckley County 10-18-11-9--48

Wilcox County: Nastashia James 13, Shareba Montgomery 16, Dana Coley 7, Dantrell Ferguson 10, Kadejah Jackson 3, Robyn Butts 2.

Bleckey County: Cam Tillman 10, Dewanda Blackshear 6, Ieisha Gainey 5, Tia Troup 10, Alexius Woodfaulk 9, Myesha Moore 8.

3-pointers: Wilcox County 1 (Coley); Bleckley County 1 (Woodfaulk).

Records: Bleckley County 6-12.

Next: Bleckley County at Dodge County, 7 p.m., Friday.

MORGAN COUNTY 49, NORTHEAST 31

Morgan County 14-14-13-8--49

Northeast 7-8-12-4--31

Morgan County: Taylor 6, Hawkins 16, Smith 8, McClellan 4, Benfort 14, Elder 1.

Northeast: Jerryshia Williams 7, Renya Curtis 5, Kendra Green 7, Jasmien Curry 6, Kianna McElroy 4, Zylesha Graham 2.

3-pointers: Morgan County 1 (Hawkins); Northeast 1 (Curtis).

Records: Northeast 13-6, 8-3 GHSA Region 4-AA.

Next: Northeast at Monticello, 6 p.m., Friday.

WESTFIELD 73, TIFTAREA 30

Tiftarea 8-4-8-10--30

Westfield 27-11-10-23--73

Tiftarea: Neelie Forston 4, Carli Whiddon 3, Kaitlyn Albritton 3, Ali Rippy 4, MacKenzie McWhorter 2, Rachel Thomason 5, Jarrett McWhorter 9.

Westfield: Caroline Amos 2, Ellen Grier 5, Callie Hammerle 10, Sydney Ledford 15, Maggie Hammerle 8, Valerie McLure 10 Jeannia Rust 12, Katlyn Moseley 11.

3-pointers: Tiftarea 1 (Albritton); Westfield 4 (Grier, C. Hammerle 2, Moseley).

Records: Westfield 16-5, 8-0 GISA Region 3-AAA.

Next: Southland at Westfield, 6:30 p.m., Friday.

ARLINGTON CHRISTIAN 49,

TATTNALL SQUARE 42

Arlington 10-11-16-12--49

Tattnall 7-15-8-12--42

Arlington: Rashana Burney 2, Autumn Norwood 4, Anikee Combee 8, Anna Anderson 8, Courtney Russell 14, Larisa Bishop 13.

Tattnall: Anna Dooley 3, Jordan Allen 4, Ashlyn Whetsel 5, Liz Wainright 5, Haley Gordon 6, Blair Smith 8, Kayla Steele 11.

3-pointers: Tattnall 1 (Dooley).

Records: Tattnall 14-7.

Next: Tattnall at Mount de Sales, 6:30 p.m., Friday.

RUTLAND 48, WEST LAURENS 46

Rutland 13-12-9-14--48

West Laurens 0-15-19-12--46

Rutland: Mikia Brown 2, Brittany Davis 9, Tyasia Grayer 4, Eboni Watts 13, Jalana Cuyler 2, Brionna Sharpe 5, Zoneshia Davis 13.

West Laurens: Malina Dozier 7, Najee Wells 14, Akilah Brown 3, Anna Cooley 1, Tyeshia Smith 21.

3-pointers: Rutland 2 (Watts; West Laurens 2 (Wells, Brown).

Game notes: Davis and Cuyler each had seven rebounds. ... Watts had six steals.

Records: Rutland 10-7, 9-4 GHSA Region 2-AAA.

Next: Rutland at Veterans, 7 p.m., Friday.

MACON AREA 32, PEOPLES 20

Macon Area 10-6-8-8--32

Peoples 4-4-6-6--20

Macon Area: Rebecca Braswell 8, Lillian Braswell 3, Molly Gleaton 2, Rachel Radney 6, Gabby Hartman 2, Jordan Waits 1, Rachel Prestwood 8, Kaitlyn Barnes 2.

Peoples: Summer Grantham 3, Brianna Oliver 4, Haley Stallings 1, Alicia Rawlings 2, Mariah Patton 6, Daniyell Thomas 4.

3-pointers: Macon Area 2 (L. Braswell, Grantham); Peoples 1 (Grantham).

Records: Macon Area 11-8.

Next: Macon Area at Trinity Christian, 6 p.m., Thursday.

FPD 35, W.D. MOHAMMED 27

FPD 9-5-8-15--35

W.D. Mohammed 0-7-8-12--27

FPD: Hannah Davis 8, Caroline Stroud 5, Luci Allen 9, Anna Smith 1, Bonnie Scurry 9, Sumner Carlton 2, Caitlin Odom 1.

W.D. Mohammed: Threats 2, Wauold-Din 3, Muhammad 4, Muhammad 3, Sabree 15.

3-pointers: FPD 3 (Davis 2, Scurry); W.D.Mohammed 3 (Sabree 3).

Records: FPD 11-9.

Next: Green Forest at FPD, 6 p.m., Fridday.

STRATFORD 34, MOUNT DE SALES 28

MDS 8-4-4-12--28

Stratford 5-4-4-21--34

MDS: Danna Rose 3, Maddie Harrington 4, Maggie Midkiff 13, Anna Walston 6, Chelsea Veal 2.

Stratford: Catherine Pierson 2, Sloan Sibley 4, Andi Schilling 2, Harbor Hicks 11, Lane Bowden 6, Kate Welsh 2, Bonnie Jarrard 1, Catherine Chambliss 3, Caroline Avant 3.

Records: MDS 14-4, Stratford 12-7.

Next: Trinity Christian at Stratford, 6 p.m., Friday.

WINDSOR 41, CENTRAL FELLOWSHIP 36

Central Fellowship 12-14-4-6--36

Windsor 4-20-4-13--41

Central Fellowship: Aladdin Foster 1, Taylor Bower 9, Hanna Bozeman 11, Katie Cart 2, Kamry Parker 3, Destini Bush 10.

Windsor: Alexis Powlesland 16, Kayla Aber 4, Madison Oneal 9, Sierra Roquemore 3, Tori Maresca 7, Hanna Fisher 2.

3-pointers: Windsor 9 (Oneal 3, Roquemore, Powlesland 5).

Records: Windsor 3-16.

HOWARD 61, PERRY 43

Perry 8-10-13-12--43

Howard 16-15-18-12--61

Perry: Kortnee Wade 16, Rachel Stahlman 1, Erika Newberry 2, Jasmine Davis 13, Alexis Ervin 4, Aaliyah Cheatham 7.

Howard: Taylor Thorpe 8, Vaqueshia Hall 3, Jamacia Williams 4, Chelsea Stuckey 17, Chasma Hart 4, Tierra Johnson 10, Jamila Mayfield 7, Myra Patrick 5, Deniqua Rivers 3.

3-pointers: Perry 4 (Wade 2, Davis, Cheatham); Howard 6 (Stuckey 3, Johnson 2, Patrick).

Records: Perry 6-14, Howard 13-7.

Next: Perry at Baldwin, 7 p.m., Friday; Howard at Griffin, 5 p.m., Saturday.

GMC 53, LINCOLN COUNTY 39

Lincoln County 11-6-11-11--39

GMC 10-19-12-12--53

Lincoln County: Bossey 10, Haynes 7, Arnett 2, Beggs 20.

GMC: Duggans 10, Chambers 16, Fuller 12, Amerson 3, Young 12.

3-pointers: Lincoln County 5 (Bossey 3, Haynes 2); GMC 7 (Duggans 2, Chambers 4, Amerson).

Records: GMC 11-6.

Next: GMC at Wilkinson County, Friday.

HOUSTON COUNTY 67,

NORTHSIDE-COLUMBUS 34

Houston County 19-23-11-15--67

Northside-Columbus 13-9-6-6--34

Houston County: Ingram 5, Williams 15, Mosley 19, Jones 12, Green 6 , Wright 16.

Northside-Columbus: Brantley 2, White 6, Ramseur 5, French 8, Dyson 4, Fields 6, Harris 4.

3-pointers: Houston County 4 (Green 2, Mosley, Williams); Northside-Columbus 1 (Ramseur).

Records: Houston County 14-4.

Next: Jones County at Houston County, 7 p.m., Friday.

The Telegraph is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service