Middle Georgia basketball boxes

January 8, 2012 

Saturday’s Boys Basketball Boxes

WESTSIDE 59, RUTLAND 58

Westside 18-13-14-14--59

Rutland 9-19-14-16--58

Westside: Calvin Harris 4, Ronnie Mays 21, Marcus Thomas 4, JR Bryant 4, Durell Porter 4, Damion Ottman 10, Duran Porter 12.

Rutland: Tylik Evans 16, Jaylon Tyson 22, Chad Glover 2, Dallas Smith 9, Shakenneth Williams 2, Darren Tucker 3, Deterrious Jones 2.

3-pointers: Rutland 4 (Evans 2, Tyson, Smith).

Records: Westside 10-3, 6-2 GHSA Region 2-AAA; Rutland 5-7, 4-4.

Next: Perry at Westside, 7:30 p.m. Tuesday; Rutland at Mary Persons, 7:30 p.m. Tuesday.

HOWARD 53, GRIFFIN 40

Griffin 9-8-10-13--40

Howard 12-17-11-13--53

Griffin: Jaquez Parks 1, Troy Willis 6, J.T. Williams 13, Thomas Ellis 8, Kevin Waldon 8, Tee Collier 4..

Howard: Cameron Dacus 8, Brandon Glover 7, Dominique Gibson 6, Nicholas Perry 1, Davontae Tharpe 15, Davontae Dumas 6, Josh Sallette 10.

3-pointers: Griffin 4 (Williams 3, Ellis); Howard 4 (Tharpe 3, Glover).

Records: Griffin 4-9, Howard 10-2.

Next: Central at Howard, 7:30 p.m., Tuesday.

BALDWIN 55, MARY PERSONS 52

Baldwin 7-8-17-23--55

Mary Persons 15-18-4-13--52

Baldwin: Tyree Solomon 8, Roshawn Milline 11, Juwan Freeman 18, David Evans 3, Raheem Waller 5, Jaquavious Tennyson 4, Stetson Richardson 2, Marquise Williams 4.

Mary Persons: Rico Lyons 11, Jacoby Mitchell 2, Reno Lyons 3, Brannen Greene 21, Charles Sealy 1, Tra Taylor 1, Parris Moore 11.

3-pointers: Baldwin 2 (Milline); Mary Persons 3 (Ri. Lyons, Greene 2).

Next: Rutland at Mary Persons, 7:30 p.m., Tuesday.

FPD 78, TECH HIGH 27

Tech High 9-5-4-9--27

FPD 21-19-23-15--78

Tech High: Clifton 3, Osler 4, Tillman 2, Pope 12, Derricott 4, Mitchell 2.

FPD: Sam Joyce 10, Austin Tillman 9, Matt McCommon 3, Sam Pope 3, Brooks Stroud 7, Taylor Burns 11, Micah Moore 15, Caleb Dupree 20.

3-pointers: Tech High 2 (Pope); FPD 1 (Pope).

Records: FPD 7-8.

Next: Strong Rock at FPD, 7:30 p.m., Tuesday.

BRIARWOOD 57, COVENANT 45

Briarwood 13-9-15-19--57

Covenant 14-8-6-17--45

Briarwood: Ryan Pritchett 6, Dalton Reese 8, Spencer Hadder 5, Tyler Daniel 23, Colt Phelps 14.

Covenant: Thomas Oscar 8, Austin Heffner 3, Jacob Beddingfield 10, Jonathan Kline 12, Reese Freel 6, Joseph Bradley 6.

3-pointers: Briarwood 4 (Reese 2, Hadder, Phelps); Covenant 8 (Oscar 2, Kline 4, Bradley 2).

Records: Covenant 5-6, 3-1 GISA Region 1-AA.

Next: Covenant at Gatewood, 7:30 p.m., Tuesday.

CENTRAL FELLOWSHIP 54,

MONSIGNOR DONOVAN 51

Monsignor Donovan 18-9-14-10--51

CFCA 6-19-14-15--54

Monsignor Donovan: Griffin 11, Moore 8, Smith 8, Barrett 20, Brademan 2, Keen 2.

CFCA: Jump 23, Marrone 13, Howard 15, Austell 3.

3-pointers: Monsignor Donovan 6 (Griffin, Moore 2, Barrett 3); CFCA 1 (Jump).

Records: 5-9.

Next: Windsor at CFCA, 7:30 p.m., Tuesday.

MOUNT DE SALES 43,

WESTFIELD 40

Westfield 8-10-19-13--40

Mount de Sales 13-13-11-6--43

Westfield: Brandon Bailey 14, Gray Way 9, James Beeland 9, Micah Moore 4, Sam Ledford 4.

Mount de Sales: Thomas Matthews 6, Ken Jones 2, Seth Hattaway 2, Darius Wonnum 2, Weston Stroud 1, Christian Dickey 6, Stewart Rich 24.

3-pointers: Westfield 3 (Bailey, Way 2); Mount de Sales 6 (Matthews 2, Rich 6).

Records: Westfield 3-10, Mount de Sales 10-6.

Next: Westfield at Southland, 8 p.m., Tuesday; Mount de Sales at Tattnall Square, 8 p.m., Tuesday.

DEERFIELD-WINDSOR 59,

STRATFORD 45

Stratford 6-17-15-7--45

Deerfield 14-18-15-12--59

Stratford: Skyler Graham 2, Tyler Payne 4, Greer Smith 5, Emery Longan 8, Garrett Scarborough 7, Quintez Cehpus 9, Rodney Noel 3, Hunter Williamson 3, Colby Pierce 4.

Deerfield: Ramello Carter 28, Jason Battle 2, Sam Shellhaas 8, Jay Barber 6, Pete Langstaff 7, Zack Jarzin 8.

3-pointers: Stratford 5 (Noel, Cephus 2, Scarborough, Williamson); Deerfield 3 (Carter).

Records: Stratford 3-9.

Next: Stratford at Trinity-Sharpsburg, 7:30 p.m., Tuesday.

CENTRAL 57, NORTHEAST 54

Central 13-12-10-22--57

Northeast 7-14-11-22--54

Central: Christian Smith 13, Quintavias Virgil 13, Joshua Evins 9, Riarus Dudley 7, Kavizea Oliver 10, Takori Clark 4.

Northeast: Jerry Butler 17, James Hurst 16, Tabias Tinsley 4, Santez Kinder 4, Teonte Bond 4, Justin Marcus 3.

MONTGOMERY COUNTY 55,

TREUTLEN 54

Montgomery 11-15-14-15--55

Treutlen 17-10-15-12--54

Montgomery County: Kindrell Brooker 8, Frank Blanding 7, Kameron Gundy 11, Kelman Booker 17, Joseph Snead 3, Shaquille Stokes 3, David Avilez 2, Torrez Travis 4.

Treutlen: Keon King 3, Trentez Hamilton 3, Terrance Warren 5, Saytazious Hooks 4, Breon Myers 10, Jacob Smith 6, Drew Willis 13, Jonathan Madison 10.

3-pointers: Montgomery County 3 (Blanding, Booker, Stokes); Treutlen 5 (King, Hamilton, Warren, Madison 2).

Records: Montgomery County 5-6, 4-0 GHSA Region 3-A.

Next: Montgomery at Johnson County, 7:30 p.m., Tuesday.

NORTHSIDE 65, NORTHSIDE-COLUMBUS 59

Northside 4-30-14-17--65

Northside-Columbus 14-11-17-17--59

Northside: Rodney Levine 2, C.J. Jackson 6, Omari Green 4, Justin Burnam 12, Jarius Smith 16, Al Johnson 5, Andrew Graham 7, Denard Williams 7, Chris Benton 2, Christian Kennedy 4.

Northside-Columbus: Lavarrus Turner 13, Tay Sears 13, Marcus Beverly 10, R.J. Sessions 7, Scefanne Jenkins 6, Justin Lawrence 10.

3-pointers: Northside 6 (Jackson 2, Burnam 2, Johnson, Graham); Northside-Columbus 1 (Sessions).

Records: Northside 9-5, 1-1 GHSA Region 1-AAAA.

Next: Hardaway at Northside, 7:30 p.m., Saturday.

JONES COUNTY 57,

HOUSTON COUNTY 53

Houston County 7-13-13-20--53

Jones County 21-8-10-18--57

Houston County: Jaylen Williams 9, Jamaris Williams 2, Parris Jester 5, Xzavier Gilmore 16, Taran Wooten 3, Davon Akins 13, A.J. Burton 5.

Jones County: Martravious Little 16, Brandon Wimberly 6, Jarquez Smith 15, Doug West 10, Kurtravious Hamm 10.

3-pointers: Houston County 2 (Jay. Williams, Gilmore); Jones County 2 (Wimberly, Smith).

Records: Jones County 4-11.

Next: Jones County at Alcovy, 7:30 p.m., Tuesday.

Saturday’s Girls Basketball Boxes

NORTHEAST 41, CENTRAL 32

Northeast 8-19-8-6--41

Central 4-10-6-12--32

Northeast: Curtis 6, Green 9, Williams 16, Kia McElroy 4, Curry 6.

Central: Taylor Reese 10, Kia Felton 2, Chaunice Smith 4, Alexis Rutherford 6, Jarfaith Jones 8.

3-pointers: Northeast 2 (Curtis).

Records: Central 2-12.

Next: Central at Howard, 6 p.m., Tuesday.

MARY PERSONS 51, BALDWIN 32

Baldwin 11-6-5-10--32

Mary Persons 14-6-15-16--51

Baldwin: Douglas 1, Cannie 2, Waller 16, Thomas 2, Williams 5, Manson 6.

Mary Persons: Tyesha Davis 7, Kendria Buckner 8, Maya Stewart 4, Brecklyn Greene 2, Keke Calloway 20, Aleah Holden 10.

3-pointers: Baldwin 1 (Waller); Mary Persons 2 (Davis, Calloway).

Records: Mary Persons 12-1, 7-1 GHSA Region 2-AAA.

Next: Rutland at Mary Persons, 6 p.m., Tuesday.

FPD 48, TECH HIGH 7

Tech High 3-0-2-2--7

FPD 24-10-10-4--48

Tech High: Leikia Reynolds 3, Candace Mitchell 2, Diamond Reese 2.

FPD: Hannah Davis 3, Caroline Stroud 2, Savannah Phillips 10, Ashley Powers 8, Megan Ingram 2, McKenzie Bakkar 2, Lizzie Lisenby 4, Luci Allen 2, Anna Smith 2, Bonnie Scurry 5, Sumner Carlton 4, Caitlin Odom 4.

3-pointers: Tech High 1 (Reynolds); FPD 2 (Davis, Scurry).

Records: FPD 7-8.

Next: Strong Rock at FPD, 6 p.m., Tuesday.

TATTNALL SQUARE 53, SOUTHLAND 30

Tattnall 4-21-12-16--53

Southland 9-5-5-11--30

Tattnall: Kendall Hardy 2, Anna Dooley 9, Ivey Slaughter 14, Blair Smith 8, Kayla Steele 14, Haley Gordon 4, Ashlyn Whetsel 2.

Southland: Alex Lindsey 5, Tifton Pace 2, Rylee Palmer 3, Caylee Hammock 7, Dallas Nesmith 4, Mary Roland 7, Kendall Crew 2.

3-pointers: Tattnall 3 (Dooley).

Records: Tattnall 12-3.

Next: Mount de Sales at Tattnall, 6:30 p.m., Tuesday.

WESTSIDE 33, RUTLAND 32

Westside 8-3-10-12--33

Rutland 3-15-5-9--32

Westside: Nekita Shelton 6, Braxtyn Talton 12, Daisha Terry 7, Erin Stubbs 1, Kiera Armstrong 4, Tamesha Campbell 1, Tommitrise Collins 2.

Rutland: Player 00, Player 00, etc.

3-pointers: Adrianna Brown 16, Brianna Sharpe 5, Tyasia Grayer 1, Jalana Cuyler 2, Eboni Watts 6, Katelyn Grandison 2.

Records: Westside 11-4, 7-1 GHSA Region 2-AAA; Rutland 7-6, 6-3.

Next: Perry at Westside, 6 p.m. Tuesday; Rutland at Mary Persons, 6 p.m. Tuesday.

CENTRAL FELLOWSHIP 28,

MONSIGNOR DONOVAN 26

Monsignor Donovan 9-4-9-4--26

CFCA 7-11-2-8--28

Monsignor Donovan: Julie Barton 9, Katie Scherer 6, Anna Story 4, Troy Bowles 3, Kayla Ward 2, Grace Brackman 2.

CFCA: Hannah Bozeman 10, Destiny Bush 7, Autumn Foster 5, Tamara Fann 4, Taylor Bower 2.

3-pointers: None.

Records: 7-7, 2-1 GISA Region 1-AA.

Next: Windsor at CFCA, 6 p.m., Tuesday.

MOUNT DE SALES 49, WESTFIELD 47

Westfield 17-10-8-12--47

Mount de Sales 17-8-11-13--49

Westfield: McKinley Walton 3, Ellen Grier 4, Callie Hammerle 1, Sydney Ledford 10, Maggie Hammerle 1, Christine Campbell 4, Valerie McLure 10, Jeannia Rust 11, Katlyn Moseley 3.

Mount de Sales: Dana Rose 5, madi Harrington 9, Maggie Midkiff 18, McCall Dufford 2, Anna-Kathryn Walston 7, Courtney Gilbert 4, Claire Price 2, Chelsea Veal 2.

3-pointers: Westfield 4 (Walton, McLure 2, Moseley); Mount de Sales 1 (Rose).

Records: Westfield 10-5, Mount de Sales 11-4.

Next: Westfield at Southland, 6:30 p.m., Tuesday; Mount de Sales at Tattnall Square, 6:30 p.m., Tuesday.

HOWARD 61, GRIFFIN 55

Griffin 12-13-20-20--55

Howard 13-16-17-15--61

Griffin: Chelsea Prather 8, Jamiyla Clemons 21, Deineria Phillips 4, Ashlyn Elliot 3, Alexis Roberts 2, Xandria Mosley 13, Mion Berry 4.

Howard: Taylor Thorpe 3, Vaqueshia Hall 12, Chelsea Stuckey 18, Jamila Mayfield 5, Chasma Hart 3, Tierra Johnson 16, Deniqua Rivers 4.

3-pointers: Griffin 4 (Clemons); Howard 3 (Stuckey 3, Johnson 2).

Records: Griffin 6-7, Howard 8-5.

Next: Central at Howard, 6 p.m., Tuesday.

DEERFIELD-WINDSOR 24,

STRATFORD 22

Stratford 4-3-4-11--22

Deerfield 5-2-8-9--24

Stratford: Sloan Sibley 1, Harbor Hicks 3, Lane Bowden 11, Catherine Chambless 3, Julie Anne Bradley 4.

Deerfield: Sabrina Curry 4, Nyla Perry 6, Courtney Kelson 11, Miranda Phillips 3.

3-pointers: Stratford 1 (Bradley); Deerfield 2 (Perry).

Records: Stratford 8-5.

Next: Stratford at Trinity-Sharpsburg, 6:30 p.m., Tuesday.

DUBLIN 64, WEST LAURENS 60

Dublin 19-10-15-20--64

West Laurens 13-13-16-18--64

Dublin: Darrisaw 33, Carswell 3, Pittman 8, Anderson 2, Holliman 12, Smith 2, Willis 4.

West Laurens: Jordan 8, Rozar 3, Howard 6, Wells 9, Brown 3, King 3, Evans 20, Smith 8.

3-pointers: Dublin 4 (Darrisaw); West Laurens 6 (Jordan 2, Brown, Evans 3).

Records: Dublin 10-4.

Next: Dodge County at Dublin, 6 p.m., Tuesday.

BRIARWOOD 53, COVENANT 44

Briarwood 8-14-17-14--53

Covenant 2-15-14-13--44

Briarwood: Marcie Rivers 2, Ashlyn Dent 4, Shannon Newsome 13, Rachel Coxwell 8, Kylie Guy 1, Tiffany Pate 23, Cameron Stadler 2.

Covenant: Lauren Battle 20, Abby Davis 3, Hope Wheeler 2, Leslie Bowker 2, Joy Smith 13, Jazzmine Waters 4.

3-pointers: Briarwood 3 (Newsome, Coxwell 2); Covenant 1 (Smith).

Records: Covenant 1-11.

Next: Covenant at Gatewood, 6 p.m., Tuesday.

HOUSTON COUNTY 52,

JONES COUNTY 48,

Houston County 10-11-14-10-7--52

Jones County 15-4-12-14-3--48

Houston County: Gordon 6, Moseley 11, Jones 10, Greene 5, Wright 12, Engram 8.

Jones County: Rushin 17, Roberts 2, Hammock 1, Lloyd 17, Solomon 3, Pinkard 48.

Friday’s Late Boys Basketball Boxes

PEACH COUNTY 60, HOWARD 41

Howard 10-9-7-15--41

Peach County 13-16-16-15--60

Howard: Cameron Dacus 6, Brandon Glover 10, Gary Mallard 7, Dominique Gibson 3, Nicholas Perry 3, Davontae Thorpe 7, Davontae Dumas 5, Josh Sallette 2.

Peach County: Dundre Brown 19, Chet Boyer 13, Kental Kendrick 6, Reggie Bryant 6, Demarcus Robinson 4, Durrell Collins 2, Lafree Hall 1, Ronnie Moody 7, Rick Nuttingham 2.

3-pointers: Howard 6 (Glover 2, Dacus, Mallard, Gibson, Tharpe); Peach County 7 (Brown 4, Boyer, Bryant, Moody).

Records: Howard 9-3, Peach County 2-5.

DUBLIN 60, BLECKLEY COUNTY 53

Dublin 16-17-18-9--60

Bleckley County 11-22-13-7--53

Dublin: Trey Rozier 11, Jalen Wells 2, Cedric O’neal 15, Dalvin Ashley 3, Malcolm Lawrence 4, Jacori Payne 3, Quinton Isaac 2, Odell Anderson 20.

Bleckley County: Oytrez Nelson 4, Zack Moe 5, Spud Taylor 3, DaMario Beck 27, Ken Hughes 3, D’Andrea Pitts 5, Quan Fleming 2.

3-pointers: Dublin 5 (Rozier, O’neal, Ashley, Payne, Anderson); Bleckley County 4 (Moe, Beck 2, Pitts).

LAMAR COUNTY 68, SOUTHWEST 36

Southwest 12-9-3-12--36

Lamar County 19-16-17-16--68

Southwest: Antwan Jordan 2, Andrw Cargill 4, Tony Whitehead 5, Terrick Love 1, Sincere Watson 4, Antwon Clark 2, J.T. Miller 4, Frederick Boyd 4, Devon Brown 3, Trevon Reese 7.

Lamar County: Lagarius Tyus- 5, Maurice Bloodser 8, Jeremy Fletcher 9, Quintavious Lackey 17, Nick Harden 6, Jonathan Harden 12, Jalen Purdue 5, Denarius Rutherford 6.

Friday’s Late Girls Basketball Boxes

HOWARD 48, PEACH COUNTY 33

Howard 11-11-13-13--48

Peach County 4-11-13-13--33

Howard: Taylor Thorpe 10, Vasqueshia Hall 6, Jamacia Williams 4, Chelsea Stuckey 10, Jamila Mayfield 4, Chasma Hart 2, Tierra Johnson 4, Myra Patrick 6, Deniqua Rivers 2.

Peach County: Maya Gadson 2, Shatara Webb 7, Ahkanyala Jordan 10, Takeyan Everett 4, Celceia Stephens 1, Morgan McGhee 6, Antwanette Hunter 1.

3-pointers: Howard 3 (Stuckey 2, Thorpe).

Records: Howard 7-5, Peach County 1-7.

Next: Griffin at Howard, Saturday, 2 p.m.; Crawford County at Peach County, Saturday, 6 p.m.

PERRY 51, CENTRAL 43

Central 8-12-12-11--43

Perry 15-10-14-12--51

Central: J. Smith 2, Reese 8, Orr 2, Felton 7, S. Smith 4, Rutherford 2, Jones 18.

Perry: Wade 5, Winston 5, Riley 4, Davis 25, Ervin 3, Cheatham 7, Stokeling 2.

3-pointers: Central 2 (Felton); Perry 2 (Davis, Ervin).

Game notes: Orr had 10 rebound and Reese had nine rebounds for Central.

TREUTLEN 45,

MONTGOMERY COUNTY 23

Montgomery 6-5-2-10--23

Treutlen 12-12-11-10--45

Montgomery County: Shalexis McCrimmon 2, Deana Brown 3, Chanel Riggins 3, Precious Sneed 9, Alexis Goings 6.

Treutlen: India Pierce 2, Teyaijah Gibbens 4, Brianna Snead 15, Ajah Harris 2, Lenesha Blair 8, Tasya Burns 10, Nikita Wicker 2, Coretta Moye 2.

3-pointers: Montgomery County 1 (Snead).

Records: Montgomery County 2-10, 2-1 GHSA Region 3-A.

Next: Montgomery at Johnson County, 6 p.m., Tuesday.

The Telegraph is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service